Síň slávy české turistiky Jihomoravské oblasti KČT
Do Síně slávy české turistiky jsou uváděni zasloužilí členové a odbory. Zde uvádíme ty z naší Jihomoravské oblasti KČT. Jsou seřazeni sestupně podle data uvedení do síně slávy.
Odbor KČT Brno (dnes Klub turistů a lyžařů Brno) se hned po založení pustil do náročné budovatelské činnosti. Postavil útulnu na Macoše a českým turistům zpřístupnil oblast Moravského krasu. V roce 1990 byl obnoven název Klub turistů a lyžařů Brno.
Karel Žůrek (1901–1989) byl iniciátorem a jednou z hlavních postav zrodu specializované TJ Klub turistů a lyžařů v roce 1969, v níž byl pak významným činovníkem. Téměř až do své smrti vedl vycházky, organizoval a vedl lyžařské i pěší zájezdy do hor.
KČT, odbor Vyškov – rozvoj intenzivní organizované pěší turistiky, pro značení nových turistických cest, vybudování koupaliště na Pístovickém rybníku a provozování turistických ubytoven.
Odbor KČT v Blansku byl založen v roce 1903. Od počátku činnosti se odbor věnoval zejména turistice v Moravském krasu, jeho propagaci, značení a udržování cest. Dočasně také spravoval útulnu na Macoše.
Odbor KČT Ivančice působí od roku 1906 s přestávkou způsobenou I. světovou válkou. Zvláštní pozornost je věnována rozhlednám, na kterých se turisté významné podíleli (rozhledny Na Réně, Na Oklikách a Vladimíra Menšíka v obci Hlína).
Jiřina Kračmerová (1925–2001). Základy její turistické činnosti se datují do roku 1962, naplno své aktivity rozvinula po roce 1980. V roce 1990 se zasloužila o znovuobnovení KČT ve Znojmě.
Odbor KČT Znojmo. Valná hromada, na které byl odbor KČST ve Znojmě založen, se konala 25. března 1919. Nyní žije odbor bohatým turistickým životem. V roce 2009 vydal odbor rozsáhlou publikaci u příležitosti 90 let založení odboru KČT ve Znojmě.
Karel Zobal (1884–1937). Zapojil se do vlastenecké české komunity a stal se jednatelem Besedy Znojemské. Byl zakládajícím členem a předsedou Klubu československých turistů ve Znojmě. Je autorem turistických průvodců Podyjí z roku 1927 a města Znojma z roku 1933.