17. Oblastní sraz ZdP turistů JM kraje se odehrál na Boskovicku

17. Oblastní sraz ZdP turistů JM kraje se odehrál na Boskovicku
17. Oblastní sraz ZdP turistů JM kraje se odehrál na Boskovicku
17. Oblastní sraz ZdP turistů JM kraje se odehrál na Boskovicku
17. Oblastní sraz ZdP turistů JM kraje se odehrál na Boskovicku
17. Oblastní sraz ZdP turistů JM kraje se odehrál na Boskovicku

Pro naši tradiční každoroční akci jsme tentokrát vybrali město na rozhraní  Malé Hané a Drahanské vrchoviny. Město s množstvím historických památek  i zajímavým okolím. Ubytováni jsme byli v Domově mládeže VOŠ a SŠ na  Hybešově ulici v Boskovicích. Zpočátku nás trochu vylekalo lešení kolem  celé školy. Domov však fungoval, i jídlo nám uvařili. Nevýhodou pro méně  mobilní účastníky  byla větší vzdálenost  od nádraží.

V pátek jsme se  během dopoledne  dopravili na  místo ubytování,  ubytovali se a poté  si individuálně došli  na oběd do města.  Ve 13 hodin jsme se  sešli před vstupem  do Židovské čtvrti, kde  si nás vyzvedla paní  průvodkyně. Při jejím  velmi fundovaném  výkladu jsme pomalu  prošli celou Židovskou  čtvrť až k cíli naší  prohlídky, kterou byla  synagoga maior a  mikve v domě vedle  synagogy. Kdo chtěl,  mohl se podívat i do  Židovského obecního domu, kde sídlí Židovské muzeum. Počasí nám přálo,  času do večeře zbývalo dost, a tak jsme se někteří vydali na Boskovický hrad.  V současné době je hrad v majetku rodiny Mensdorff-Pouilly. Z původně mohutné stavby se dochovalo torzo hradního paláce nabízející impozantní  výhled do zdejší malebné krajiny. Technickou zajímavost představuje 26  metrů hluboká studna poháněná dřevěným šlapacím kolem, jediným funkčním v republice. Romantická zřícenina se nám velice líbila, pokochali jsme se dalekými výhledy.

V sobotu přijel objednaný autobus a všichni jsme vyjeli směr Lysice. Prohlédli jsme si zámek, prošli po kolonádě s krytým ochozem a zahradě.  Zdatnější turisté se vydali  pěšky na Malý Chlum, na  kterém se nachází dřevěná  rozhledna. Vyhlídkový ochoz  se sice nachází ve výšce  pouhých 6 metrů, ovšem  s kouzelným výhledem.  Z rozhledny je výhled na  Černou Horu, Doubravici  nad Svitavou, zříceninu  hradu v Boskovicích. Dále  pokračovali k sousoší  husitských bojovníků od  Stanislava Rolínka pod Velkým Chlumem a do Doubravice nad Svitavou,  kde byl na pštrosí farmě cíl. Cestou je v obci Obora upoutala Hospůdka  Občané sobě, ve které se občerstvili. Méně pohybliví odjeli z Lysic autobusem  na zámek v Rájci nad Svitavou. Po prohlídce a procházce zahradou byli  autobusem odvezeni do cíle na pštrosí farmě v Doubravici. Po svačince ze  pštrosích specialit jsme všichni společně odjeli do Boskovic.

Poslední den jsme zůstali v Boskovicích a prohlédli si Boskovický zámek.  Na místě dnešního boskovického zámku stával původně dominikánský  klášter, který po svém zrušení sloužil krátce jako manufaktura na výrobu  barviv. V roce 1819 za Františka Xavera Ditrichsteina započala přestavba  kláštera na honosné zámecké sídlo. V roce 1826 byla stavba v areálu volného  anglického parku dokončena. Vznikl tak jeden z nejpůvabnějších empírových  zámků na Moravě, který si svou slohovou čistotu udržel až do současnosti.  V období protektorátu byla na zámek a celé tehdejší panství uvalena nucená  správa, kterou vystřídala po roce 1948 správa státní. Po roce 1991 byl zámek  opět vrácen původním majitelům, hraběcí rodině Mensdorff-Pouilly.

Akce, která se uskutečnila ve dnech 29. června až 1. července 2018, se zúčastnilo 46 turistů, počasí bylo velmi letní.

Ivana Miklicová

rubrika: